Czy warto łączyć jadalnię z salonem?

Urządzając mieszkanie należy wszystko wcześniej dobrze zaplanować, aby nasze pomieszczenie było przestrzenne oraz funkcyjne. Dlatego też odpowiednie zaplanowanie salonu w domu jest niesamowicie ważne. Zwykle salon jest to najważniejsza część strefy dziennego i dlatego powinien on być najlepiej doświetlony. W związku z tym bardzo często umieszcza się go w południowej lub zachodniej części domu. Gdy mamy dobrze zaplanowany salon to nie przechodzą przez niego ciągi komunikacyjne, na przykład w postaci przejścia do sypialni czy do gabinetu. Jeśli posiadamy nieduży dom to powinniśmy pomyśleć nad otwarciem pokoju dziennego na kuchnię i przedpokój.
cover-1589427_1280Planując rozmieszczenie mieszkania należy pamiętać o tym, aby wejście do salonu było widoczne z holu. Warto zastanowić się nad reprezentacyjnym oraz wygodnym rozwiązaniem, gdy na osi wejścia ulokowane są okna i drzwi, które prowadzą na taras. W takim rozmieszczeniu już od progu witają nas przestrzeń i ładny widok, ale także w sposób naturalny tworzy się przejście, które nie wchodzi w konflikt z ustawieniem mebli.
Jeśli myślimy o otwartym salonie, to warto wziąć pod uwagę, że najlepiej sprawdza on się w małych domach. Dzięki połączeniu różnych funkcji strefy dziennej pozwoli cieszyć się każdego dnia przestronnym wnętrzem, którego nie dałoby się uzyskać, jeśli podzielilibyśmy je na zamknięte pomieszczenia. Aby sprawić, że nasz salon będzie otwarty możemy wybrać różne opcje. W wielu projektach łączy się salon z holem, ponieważ pozwala to zaoszczędzić miejsce na komunikacje, która zostanie włączona do części mieszkalnej. Kolejną propozycją jest połączenie salonu z otwartą kuchnio-jadalnią. Jest to rozwiązanie, które jest znane oraz stosowane już od wielu lat i nadal popularne, pomimo, że są osoby, którym ono nie odpowiada. Zestawienie ze sobą otwartej kuchnio-jadalni i salonu daje możliwość swobodniejszej komunikacji, a przede wszystkim jednak wizualnie powiększa oba pomieszczenia. Oprócz tego dużym plusem jest większa integracja rodziny. Jeśli zdecydujemy się na projekt domu z otwartą strefą dzienną, dobrze jest wcześniej sprawdzić, czy poszczególne funkcje są ze sobą wygodnie powiązane, a komunikacja między nimi jest prosta.
W przypadku dużych pomieszczeń warto jednak pomyśleć o salonie zamkniętym. Taki salon oddzielony od kuchni i jadalni ma charakter trochę bardziej prywatny. Będzie to miejsce, w którym domownicy będą mogli swobodnie wypocząć. Biorąc pod uwagę fakt, że z biegiem lat preferencje się zmieniają, warto wziąć pod uwagę projekt, który mógłby uwzględnić zmiany w aranżacji wnętrza.

Dodaj komentarz