Czym jest geodezja i kiedy będziemy musieli skorzystać z usług geodety?

Geodezja jest nauką zajmującą się ustalaniem wielkości jakiegoś gruntu, jego kształtu a także określeniem konkretnych punktów na jego powierzchni. Zadaniem geodetów jest dokładne i precyzyjne wskazanie miejsca na budowę nowego domu, położenie rur wodociągowych czy też dróg. Geodeci wyznaczają także granice pomiędzy działkami, rozwiązują w ten sposób spory sąsiedzkie.

Kiedy będziemy musieli skorzystać z usług geodety?

Każdy, kto planuje budowę domu, będzie musiał się spotkać z architektem oraz geodetą. W pierwszej kolejności powinniśmy spotkać się z architektem a potem dopiero z geodetą, by ustalił jakich informacji będzie potrzebował od geodety. Tuż, po tym jak dostaniemy pozwolenie na budowę, geodeta musi wytyczyć granice naszej działki oraz wyznaczyć granice budynku na tej działce. Kiedy nasze mieszkanie jest oddane do użytku, również będziemy potrzebowali geodety, gdyż muszą oni nanieść na mapę nasze mieszkanie oraz wszystkie przyłącza (gazowe, wodno-kanalizacyjne, energetyczne). Z usług geodety korzysta się również w celu wytyczenia naszych granic w przypadku, gdy te nigdy wcześniej nie były ustalane. Geodeta uczestniczy również w sporach granicznych- zastępuje on sąd.

Czym powinien się cechować dobry geodeta?

Bardzo trudno znaleźć na rynku dobrego geodetę. Na rynku jest bardzo wiele firm i usług, które zajmują się tego typu działalnością i wbrew pozorom wybranie dobrego i rzetelnego geodety- to trudne zadanie. Co powinniśmy zrobić zanim wybierzemy fachowca? Przede wszystkim należy sprawdzić czy nasz kandydat ma uprawnienia do wykonywania zawodu. Musimy sprawdzić numer jego licencji, który dodatkowo musi być podstemplowany pieczątką. Trzeba pamiętać o tym, że w Polsce jedynie geodeci z uprawnieniami mają prawo dokonywać badań. Warto też spojrzeć na doświadczenie zawodowe. Ważne jest to, by geodeta przez nas wybrany miał duże doświadczenie zawodowe i znał teren w którym mieszkamy. Więcej na temat cech dobrego geodety przeczytasz tutaj: www.

Dodaj komentarz