Księgowość – zawód wciąż na topie

Księgowość, to dziedzina ponadczasowa, która nigdy nie przestaje być modna. Chętnych do studiowania księgowości nie brakuje, a miejsca pracy też się dla nich w przyszłości znajdą. Dawniej i dziś zawód księgowej/ego cieszy się nie tylko dużą popularnością, ale i prestiżem. Czemu? Ponieważ to odpowiedzialna praca, dobrze płatna, stacjonarna, w biurze, o której marzy nie jeden absolwent wyższej szkoły.
bookkeeping-615384_1920Wydawałoby się, że rynek księgowości był przygotowany na pojawienie się wielu zmian, a nawet zawirowań po wejściu w życie kolejnej transzy zawodów pozbawionych regulacji. Jednak ustawa de regulacyjna, uchwalona w 2014 roku przyczyniła się w dużej mierze do usunięcia konieczności pozyskiwania certyfikatu Ministerstwa Finansów dla księgowych, a nawet nie ma teraz możliwości, aby uzyskać taki certyfikat na życzenie. Bardzo istotny jest również fakt, że z listy wymagań zniknęły też w pełni wymagania merytoryczne. Obecnie nie jest koniecznie, aby kandydat na księgowego posiadał wykształcenie kierunkowe, w zupełności wystarczające okazuje się posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej oraz oświadczenie o niekaralności.
Ciekawym zjawiskiem jest fakt, że pomimo tego wszystkiego zawód, jakim jest bycie księgowym wcale na tym nie ucierpiał, biorąc pod uwagę fakt, że klient, który ma do dyspozycji sprawdzonych księgowych – działa zazwyczaj w zaufaniu do doświadczenia. Nie zmienia to jednak faktu, że rozszerzenie potencjalnej podaży usług księgowych ułatwi wielu młodym ludziom rozpoczęcie w pracy w tym zawodzie, a co za tym idzie szybsze i lepsze zarobkowanie. Trzeba przyznać, że zdecydowanie jest to dodatkowa atrakcja, dla osób wybierających się na studia z rachunkowości lub dla młodych ludzie, którzy wybierają się na specjalistyczne kursy księgowe.
Współcześnie świat księgowości przeżywa mocne zmiany w zakresie wyglądu oraz obowiązków w tej pracy. Bardzo duży wpływ miało na to pojawienie się ogromnych centrów usług outsourcingowych oraz usług wspólnych w ramach branży BPO, ponieważ zmienia to oblicze tego zawodu z prostego rozliczania kosztów i należności w pracy na pełną ciekawych problemów i wyzwań o skali międzynarodowej. Jak tak dalej pójdzie może uda się przełamać w ten sposób stereotyp księgowego – nudziarza, obłożonego bilansami oraz tabelami.
Nie można zapomnieć, że praca księgowego oferuję przyzwoity pułap zarobków, który jest zależny od stopnia odpowiedzialności. Już prawie od samego początki stawki za etat wynoszą minimum 2000 złotych, a potem szybko ostro idą w górę, w szczególności w przypadku głównego księgowego.

Dodaj komentarz