Wybieramy oświetlenie łazienkowe

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszych domach. Odpowiednie oświetlenie odgrywa tu ogromną rolę. Niestety, przy jego aranżacji można popełnić wiele błędów. Podpowiadamy, jakimi zasadami kierować się wybierając lampy łazienkowe, aby uzyskać przyjemną i funkcjonalną przestrzeń.

Oświetlenie zadaniowe
Oświetlenie zadaniowe jest niezbędne do dokładnego i efektywnego wykonywania codziennych czynności w łazience. Zapewnia maksymalne natężenie światła, koncentrując się na określonej aktywności. Kluczowym punktem wymagającym tego rodzaju oświetlenia jest lustro. Umieśćmy oprawy oświetleniowe po obu stronach lustra, aby uzyskać optymalne i równomierne oświetlenie podczas makijażu, golenia, pielęgnacji zębów i innych czynności. W roli oświetlenia zadaniowego doskonale sprawdzają się kinkiety. Należy natomiast unikać oświetlenia górnego lub umieszczania lampy bezpośrednio nad lustrem. Stworzy to cienie, które będą przeszkadzać w codziennych czynnościach, a poza tym będą wyglądać niekorzystnie.

Oświetlenie Akcentujące
Wprowadźmy do łazienki trochę elementów dekoracyjnych i wyeksponujemy je w piękny sposób za pomocą oświetlenia akcentującego. Możemy wybierać spośród różnych typów wbudowanych świateł, które są świetnym sposobem na oświetlenie łazienki. Z reguły umieszczane są one w suficie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby podświetlić nimi półki czy wnęki. Pamiętajmy jednak, aby używać takiego oświetlenia z umiarem.

Oświetlenie dekoracyjne
Użyjmy lamp wiszących lub żyrandoli, aby uzyskać modny i luksusowy wygląd łazienki. Światła te dodają charakteru pomieszczeniu i rozjaśniają przestrzeń. Jeżeli decydujemy się na dekoracyjne sufity warto je w specjalny sposób podkreślić. Służy temu specjalny rodzaj oświetlenia. Lampy są ukryte, ale oferują równomierne, ciepłe światło. Bardzo często traktujemy łazienkę wyłącznie, jako pomieszczenie użytkowe. Tymczasem, możemy stworzyć w łazience cudowną przestrzeń do relaksu i wypoczynku. Warto wówczas postawić na dekoracyjne lampy, które wzbogacą wnętrze.

Ściemniacze
Ściemniacze zawsze oznaczają ogromne oszczędności energii. Pozwalają zwiększać lub zmniejszać intensywność światła, dostosowując je do naszego nastroju i potrzeb. W ten sposób przestrzeń staje się bardziej spersonalizowana. Możemy rozjaśnić światło, kiedy zależy nam na precyzyjnym nałożeniu makijażu i zmniejszyć jego intensywność, w trakcie relaksującej kąpieli. Spróbujmy takiej gry światłem. Wydobędziemy dzięki niej największe atuty wnętrza, a ukryjemy mankamenty.

Źródło: http://www.lazienkowy.pl/218-7-4-prawidlowe-oswietlenie-lazienki.html

Dodaj komentarz